Historia klubu

Klub uks unia boryszew posiada bogatą historię, która zaczyna się prawie 80 lat temu! Od tego momentu nasz klub robi wszystko, by zachęcić młodzież do pracy nad sobą i spędzania swojego wolnego czasu w aktywny sposób. Dzięki wytrwałości w działaniu i zwartej realizacji planu, nasz klub działa do dzisiaj i wciąż prężnie się rozwija, trenując i wspierając młodzież. Nasi wychowankowie mieli okazję grać dla większych klubów sportowych oraz reprezentować nasze miasto w niejednych zawodach sportowych. Jak zatem wszystko się zaczęło?

Początek klubu datuje się na rok 1938, kiedy to przy budynku Fabryki Prochu Bezdymnego powstał wtedy jeszcze nikomu nie znany klub sportowy o ciekawej nazwie Boryszewianka. Na użytek klubu był stadion oraz wyposażona strzelnica sportowa. Mały klub skupiał w tych czasach młodzież z całej fabrycznej dzielnicy, która ochoczo przychodziła na stadion trenować różnorodne sporty. Klub prężnie się rozwijał, wspierając okoliczne dzieci i pokazującym im piękno sportu do czasów II wojny światowej, kiedy to klub przerwał swoją działalność sportową.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej, klub reaktywował swoją działalność i powrócił na arenę jako ZWM Zryw. Na czele klubu stanął wtedy prezes Eugeniusz Żelaźnicki, który próbował wprowadzić innowacje na teren Zrywu. W 1954 roku nazwa ZWM Zryw została zmieniona na KS Unia Boryszew, a następnie, w późniejszym czasie na KS Unia Sochaczew. Niestety, ta ostatnia nazwa nigdy nie spotkała się z aprobatą wśród kibiców klubu, którzy dzielnie stali za biało-niebieskimi barwami i nazwie KS Unia Boryszew.

Unia Sochaczew opierała się na kilku sekcjach. Największe sukcesy w latach 50-tych XX wieku przynieśli klubowi siatkarze, którzy dzięki ciężkiej pracy i znakomitych rezultatach, walczyli o awans do I ligi kraju! Niestety w tamtych czasach, boryszewska piłka nożna nie może pochwalić się podobnie wysokimi osiągami. Piłkarze Unii grali w lidze A, ale derbowe mecze z lokalnymi rywalami zawsze były źródłem wielu emocji i sporów.

Za najbardziej znanego i cenionego piłkarza Unii Boryszew uważa się Kazimierza Szygalskiego. Dzięki swoim ambicjom i ciężkiej pracy, Kazimierz miał okazję grać dla Bzury Chodaków a następnie został zwerbowany do polonijnego klubu po przeciwnej stronie globu – Australii. Dla ciekawostki możemy zauważyć jeszcze jedno ważne nazwisko w klubie, mianowicie Bronisław Młyński, który prywatnie jest szwagrem byłego już prezydenta Lecha Wałęsy.

Wraz z nadejściem lat 70-tych klub miał się coraz gorzej. Niewielkie zainteresowanie ze strony ZTS Boryszew Erg zmusiło władze klubu do jego zamknięcia w 1973 roku. Przez ponad 25 lat Boryszew był pozbawiony swojego własnego klubu sportowego, aż do czasu kiedy znaleźli się chętni by klub reaktywować. W 1997 roku za kontynuację klubu zabrał się Roman Janiszek, który przyczynił się do powstania unia boryszew 97 i kontynuowania tradycji.

Dzisiaj biało-niebiescy wciąż zajmą się rozwojem wśród młodzieży i głośnym propagowaniem aktywnego spędzania swojego czasu poprzez sport. Wierzymy, że z dnia na dzień boryszewski sport rośnie w siłę a Unia Boryszew dumnie reprezentuje nasz obszar.