Historia klubu

Klub uks unia boryszew posiada bogatą historię, która zaczyna się prawie 80 lat temu! Od tego momentu nasz klub robi wszystko, by zachęcić młodzież do pracy nad sobą i spędzania swojego wolnego czasu w aktywny sposób. Dzięki wytrwałości w działaniu i zwartej realizacji planu, nasz klub działa do dzisiaj i wciąż prężnie się rozwija, trenując i wspierając młodzież. Nasi wychowankowie mieli okazję grać dla większych klubów sportowych oraz reprezentować nasze miasto w niejednych zawodach sportowych. Regały magazynowe. Jak zatem wszystko się zaczęło?

Początek klubu datuje się na rok 1938, kiedy to przy budynku Fabryki Prochu Bezdymnego powstał wtedy jeszcze nikomu nie znany klub sportowy o ciekawej nazwie Boryszewianka. Na użytek klubu był stadion oraz wyposażona strzelnica sportowa. Mały klub skupiał w tych czasach młodzież z całej fabrycznej dzielnicy, która ochoczo przychodziła na stadion trenować różnorodne sporty. Klub prężnie się rozwijał, wspierając okoliczne dzieci i pokazującym im piękno sportu do czasów II wojny światowej, kiedy to klub przerwał swoją działalność sportową.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej, klub reaktywował swoją działalność i powrócił na arenę jako ZWM Zryw. Na czele klubu stanął wtedy prezes Eugeniusz Żelaźnicki, który próbował wprowadzić innowacje na teren Zrywu. W 1954 roku nazwa ZWM Zryw została zmieniona na KS Unia Boryszew, a następnie, w późniejszym czasie na KS Unia Sochaczew. Niestety, ta ostatnia nazwa nigdy nie spotkała się z aprobatą wśród kibiców klubu, którzy dzielnie stali za biało-niebieskimi barwami i nazwie KS Unia Boryszew.

Unia Sochaczew opierała się na kilku sekcjach. Największe sukcesy w latach 50-tych XX wieku przynieśli klubowi siatkarze, którzy dzięki ciężkiej pracy i znakomitych rezultatach, walczyli o awans do I ligi kraju! Niestety w tamtych czasach, boryszewska piłka nożna nie może pochwalić się podobnie wysokimi osiągami. Piłkarze Unii grali w lidze A, ale derbowe mecze z lokalnymi rywalami zawsze były źródłem wielu emocji i sporów.

Za najbardziej znanego i cenionego piłkarza Unii Boryszew uważa się Kazimierza Szygalskiego. Dzięki swoim ambicjom i ciężkiej pracy, Kazimierz miał okazję grać dla Bzury Chodaków a następnie został zwerbowany do polonijnego klubu po przeciwnej stronie globu – Australii. Dla ciekawostki możemy zauważyć jeszcze jedno ważne nazwisko w klubie, mianowicie Bronisław Młyński, który prywatnie jest szwagrem byłego już prezydenta Lecha Wałęsy.

Wraz z nadejściem lat 70-tych klub miał się coraz gorzej. Niewielkie zainteresowanie ze strony ZTS Boryszew Erg zmusiło władze klubu do jego zamknięcia w 1973 roku. Przez ponad 25 lat Boryszew był pozbawiony swojego własnego klubu sportowego, aż do czasu kiedy znaleźli się chętni by klub reaktywować. W 1997 roku za kontynuację klubu zabrał się Roman Janiszek, który przyczynił się do powstania unia boryszew 97 i kontynuowania tradycji.

Dzisiaj biało-niebiescy wciąż zajmą się rozwojem wśród młodzieży i głośnym propagowaniem aktywnego spędzania swojego czasu poprzez sport. Wierzymy, że z dnia na dzień boryszewski sport rośnie w siłę a Unia Boryszew dumnie reprezentuje nasz obszar.